14 localități din județul Timiș beneficiază de finanțare pentru actualizarea Planurilor Urbanistice Generale

Astăzi, în Sala Multifuncțională a Consiliului Județean Timiș, a avut loc semnarea Protocoalelor de finanțare în cadrul Programului multianual de elaborare și/sau actualizare a planurilor urbanistice generale ale localităților și a regulamentelor locale de urbanism pentru perioada 2024-2027.

Consiliul Județean Timiș, în calitate de beneficiar intermediar, a obținut peste 6 milioane de lei din fondurile alocate de Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației. Aceste fonduri vor fi distribuite către 14 unități administrativ-teritoriale din județ, selectate conform criteriilor stabilite de MDLPA. Sumele alocate vor sprijini atât elaborarea unor planuri urbanistice noi, cât și actualizarea celor existente, adaptate la schimbările apărute în teren.

Localitățile beneficiare sunt: Becicherecu Mic, Birda, Bogda, Bucovăț, Coșteiu, Criciova, Deta, Dudeștii Noi, Fârdea, Lovrin, Mănăștiur, Nițchidorf, Uivar și Voiteg.

„Planurile urbanistice generale au un rol director și strategic pentru fiecare localitate, fiind principalele instrumente de planificare operațională. Acestea constituie baza legală pentru implementarea programelor și acțiunilor de dezvoltare”, a declarat președintele Consiliului Județean Timiș, Alin Nica.

PUG-urile sunt esențiale pentru stabilirea direcțiilor de dezvoltare funcțională a localităților, definirea coridoarelor de tranzit și integrarea acestora în contextul teritoriului național, zonal și județean. Actualizarea lor este necesară la fiecare 10 ani pentru a reflecta schimbările și a ghida evoluția durabilă a comunităților.

Anterior Oferta culturală a Consiliului Județean pentru perioada 27 august – 1 septembrie